Diyet AVM Diyet ve Sağlık Ürünleri Online Alışveriş Sitesi > Blog > Şifalı Bitkiler > Ketojen Diyet Nedir? Ne İşe Yarar? Ketojen Diyet Yemekleri Nelerdir?

Ketojen Diyet Nedir? Ne İşe Yarar? Ketojen Diyet Yemekleri Nelerdir?

ketejon-diyet-listesi

Ketojen diyet son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri. Yavaş yavaş yaz aylarına girdiğimiz dönemlerde fazla yağlardan kurtulmak adına belki de farklı farklı diyet yöntemlerini araştırdık ve başvurduk. Ketojen diyet de bu anlamda son günlerde oldukça önemli bir diyet türü. Hem sağlıklı hem de yağlardan büyük oranda kurtulmaya imkan sağlayan ketojen diyet karbonhidrat alımını en aza indirerek enerji yakımında yağların kullanılmasını sağlayan bir diyet türüdür. Karbonhidrat olabildiği kadar azaltılır ve bunun yerine de takviye olarak sağlıklı yağ içeren besinler tercih edilir. Bu sayede metabolizma karbonhidrat yerine yağ yakarak fazla yağlarınızı enerjiye çevirerek yakar. Bu hem sağlıklı hem de hızlı zayıflayabilmenin güzel bir yoludur fakat beslenmeye dikkat edilmeli ve metabolizma kontrol edilmelidir.

ketojenik-diyet-nedir

Şimdi bedenimizi ve metabolizmamızı daha yakından tanıyarak bu diyetle bünyemizde neler olup bittiğini anlamaya çalışabiliriz. Çoğu insanın fizyolojisinin temel enerji kaynağı glikoz ve karbonhidrattır. Glikoz vücudun enerji için ilk başvurduğu bileşendir, vücut glikozu enerjiye dönüştürür. Glikoz temelli beslendiğimizde vücut enerji kaynağını tükettiğinde aniden açlık ve halsizlik hissetmemiz bu nedenle olmaktadır. Çünkü glikoz kandaki insülin değerini düşürür.

ketojen-diyet-listesi

Bizler aslında bu halsizlik ve açlıktan kurtulmak için tekrar glikoza döneriz ve vücut enerji için glikozu yaktığında tekrar aynı duruma döneriz yani bu durum bir kısır döngüye dönüşür ve vücut yağ yakmadan glikozla yoluna devam eder. Yakılmayan yağlar ise hepimizin malumu fazla kilolara, göbekte ve basende biçimsiz bir bedene evrilir. Ketojen diyet işte bu kısır döngüyü kırarak enerji yakımını glikoz ve karbonhidrattan yağlara çevirmeye çalışır. Beyin enerji için glikoza ve karbonhidrata yöneldiğinde glikoz bulamayınca yağlara dönüyor ve yağ yakılmaya başlanıyor.

ketojen-diyet-faydalari

Peki bu durum neden en baştan beri bu şekilde olmuyor? Bu bir anlamda yaradılışımızda bulunan aç kalma güdüsü. Çünkü vücut yağları vücutta depoluyor ki aç kaldığında bir müddet ayakta kalabilsin. Karbonhidrat kaynaklı beslenildiğinde beyin hep ya aç kalırsam güdüsüyle yağları depolayarak ilk olarak karbonhidratı harcıyor. Ama burada karbonhidrat alımı azaldığında tabi yağlar devreye giriyor ve yakılmış oluyor. Bu durumda beyin daha aktif vücut performans olarak daha fazla dinamik kalabiliyor.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız

ketojenik diyet ile zayıflayanlar, ketojenik diyet in english, ketojenik diyet ile kilo veremeyenler, detoksia kapsül zayıflama ketojenik diyet ile zayıflama, ketojenik diyet izmir ketojenik diyet ile kilo verenler, ketojenik diyet ile epilepsi tedavisi, ketojenik diyet ishal, detoksia çayı, ketojenik diyet ile kaç kilo verilir, ketojenik diyet insülin direnci, ketojenik diyet instagram, ketojenik diyet istanbul, ketojenik diyet ilker çağlayan, ketojenik diyet ile ilgili kitaplar, ketojenik diyet ilk 6 gün, ketojenik diyet ile kilo verdim, ketojenik diyet için yemek tarifleri,  glutensiz diyet,  interaktif diyet

Yorum Yaz

Yorumunuz Bize Ulaştı.Teşekkür Ederiz.Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.
Yorumunuz Gönderilemedi tekrar deneyiniz.