Diyet AVM Diyet ve Sağlık Ürünleri Online Alışveriş Sitesi > Blog > Şifalı Bitkiler > Guarana Nedir? Ne İşe Yarar? İçeriği ve Yan Etkileri

Guarana Nedir? Ne İşe Yarar? İçeriği ve Yan Etkileri

gurana-ne-ise-yarar

Guarana Güney Amerika’da yetişen kırmızı meyvecikleri olan bir bitkidir. Belki de daha önce keşfetmediğimiz bu bitkinin bilimsel adı Paullinia Cupana‘dır. Güney Amerikanın Amazon ormanlarında yetişen bu çalıya benzer bitkinin içerdiği kafein oranı oldukça yüksek. Brezilyalıların tohumlarını çiğneyerek veya toz haline getirip suda eriterek enerji sağlarlar. Güney Afrikanın ve Brezilyalıların milli içeceği olan guarananın dünyadaki en zengi kafein içeren bitkisi olduğu bilinir. Guarana ne işe yarar ne için kullanılır biraz daha yakından bakalım.

Guarana İçeriği ve Özellikleri

Guarana bitkisi içeriğinde kafeinin dışında teolifin ve teobromin dahil olmak üzere yüksek miktarda alkoloid içerir.Bu bitki aynı zamanda, kahve ve çayda da bulunan acıya yakın bir tat olan kimyasal tanen de içerir. Guaranadaki bu alkolidlerin zihinsel aktiviteyi ve konsantrasyonu oldukça iyi derecede olumlu etkilediği bilinmektedir.

guarana-nedir

Bunun dışında bilimsel araştırmalar teofilinin kalp ve merkezi sinir sistemini aktifleştirdiği, dikkati toparladığı ve yorgunluğu giderdiğini göstermiştir. Aynı zamanda güçlü diüretik etkileri sayesinde astım rahatsızlığının giderilmesine için önemli katkılar sağlamaktadır. Guarana aynı zamanda yeme isteğini azaltır ve fazla iştah sorunu olanlara yardımcı olur. Beyne enerji ve güç sağlamaya imkan tanır, kötü hücrelerin çoğalmasına engel olmaya olanak sağlar. Guarana terapötik özelliği sayesinde entellektüel etkinlik ve fiziksel aktivite üzerinde oldukça önemli bir rol oynar.

Guarana kafeinin sağladığı etkileri daha iyi ve daha net sağlar örneğin adrenal bezlerini, epinefrin, norepinefrin ve dopamin hormonlarını salgılar, karşılığında zihinsel açıklık, yağ yakımını, enerjiyi ve sağlamlığa olumlu katkılar sağlar.

“Journal of Human Nutrition and Dietetics”in Haziran 2001 sayısında, Medical Center Charlottenlunda yapılan klinik çalışmalar guarananın kilo verdirmeye imkan sağlamasının hızla tokluk hissettirmesine bağlı olduğunu göstermiştir. Danimarkalı araştırma grubuna göre, guarana içeren bileşik tüketen kilolu insanlar, ortalamadan daha hızlı kilo kaybetmektedir.

gurana-enerji

Yapılan bir diğer çalışmada ise guarananın etkisinin kafeinden çok daha fazla olduğunu ve uzman kontrolünde alınan guarana dozlarının hafıza ve kavrama üzerinde oldukça önemli etkileri olduğu saptanmıştır. Guarana içeriği sayesinde migren ve baş ağrılarına da oldukça iyi bir terapi sağlayabilmektedir.

Guarana Yan Etkileri ve Zararları

Guarana yüksek kafein içermesi nedeni ile uykusuzluk ve anksiyeteye neden olabilir. Günde 600 mg’dan fazla alınmamalıdır.Yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları bulunan kişiler guarana tüketmemesi tavsiye edilmektedir.

Bize Bu Kelimelerden Ulaştınız

guarana faydalari, guarana solgar, guarana gnc, guarana bitkisi nerede satılır, wess guarana kahve, guarana satın al, guarana antarctica, guarana aktar, fit slim max, fit slim max tablet, fit slim max ne işe yarar, guarana zayıflatır mı, guarana nedir, guarana ne işe yarar, guarana kilo verdirir mi, guarana yağ yakımı,  fit slim guarana ,  guarana nerede yetişir, nasıl yetişir

Yorum Yaz

Yorumunuz Bize Ulaştı.Teşekkür Ederiz.Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.
Yorumunuz Gönderilemedi tekrar deneyiniz.